Криптовалютчик Дмитро Будорін: до чого тут розпилювання оборонки і Росія

Hacken

У бізнес колах України про Дмитра кажуть різне. Втеча з України перед війною, заохочення, вивезення своїх співробітників з України і Росії, розпил української оборонки у минулому і намагання знову влізти туди знову. Але про все по порядку.

Кар’єру Дмитра можна хронологічно описати так: інструктор по веслуванню по Work&Travel, аудитор у російській філії Deloitte, українська оборонка (робота в Укрспецекспорті і Укрінмаші), криптовалюта.

“У мене була хороша посада на Укрінмаш – заступник директора у Спецекспортері – це досить жирно. Коли я зрозумів, яка може бути історія у крипті, мені треба було просто все кинути. Я звільнився і всю команду, яка була там, забрав” – каже Дмитро Будорін в інтерв’ю.

Дмитро Будорін

Історія в крипті почалася з того, що Дмитро став співзасновником і генеральним директором блокчейн компанії Hacken. З поміж іншого з листопада 2021 займає посаду віцепрезидента у Blockchain Association of Ukraine, а з вересня 2022 – посаду співголови в Enterprise Ethereum Alliance. Згодом з лютого 2023 по березень 2024 був членом Forbes Technology Council, а з серпня 2024 = WEB3 Security Advisor в криптобіржі Event Horizon (колишній EVEDEX)

Про досвід Дмитра Будоріна у криптовалюті ще у 2018 році писало видання Коротко про (колишня Комсомольська Правда). Там його і радника з Кібербезпеки в Укроборонпромі Єгора Аушева звинувачували у розкраданні коштів Укроборонпрому і їхнім відмиванням за допомогою криптовалюти. Не дивлячись на видалення статті з сайту, архів досі доступний.

У статті йшлося про розслідування “Схем”, де колишні чиновники концерну, зокрема Дмитро Будорін, використовували Hacken для виведення викрадених коштів. Головний фокус в тому, що система захисту криптовалюти не дозволяє її відслідковувати, а початково вона позиціонувала себе як валюта для білих хакерів. Звідки взялися 4 мільйони доларів під час ІСО Hacken – велике питання. Особливо, якщо врахувати, що засновник раніше працював у російському Deloitte, займав ключові посади в українській оборонці і мав доступ до секретних даних і проєктів з державним фінансуванням.

Дмитро Будорін

Повномасштабне вторгнення Росії, коли всі українці гуртувалися, мішали коктейлі Молотова і вставали в ряди ЗСУ, Дмитро Будорін зустрів в в Барселоні. Своїм співробітникам з України і Росії рекомендував зробити те саме – тікати. Тим не менш, з російськими клієнтами потрібно було щось робити, тому Hacken закликали їх переходити з Telegram до Discord, щоб не втрачати зв’язок в разі чого.

“Мы открыли Дискорд сервер, потихоньку перемещаем всё комьюнити туда, там тоже есть русский чат, в котором мы общаемся и отвечаем на вопросы людей” – писав у чаті представник Hacken.

Hacken

Свідчить, що Hacken залишався на короткій нозі з росіянами і те, що вони продовжували працювати з російськими платформами. Вони провели аудит для російської криптобіржі Cryptorg, а у серпні 2024 року – для криптобіржі Zoomex, яка працює в Росії і шукає там робітників.

Cryptorg

Підкріплює цей факт і те, що у 2023 році на субдомен компанії Hacken.peopleforce.io надходив трафік з домену aimers.amcorm.ru. Amcorm – російська CRM система, а Aimers – російська рекрутингова компанія. Росіяни допомагали Hacken набирати співробітників і посилання вело на сторінку з переліком вакансій.

Hacken

Експертиза фахівців Hacken навіть допомагала створювати платформу для криптовалюти російського казино 1WIN token.

Ще одним епізодом з розпилювання грошей став благодійний проєкт Unchain, де співзасновник Hacken Дмитро Будорін був зазначений як один з членів команди фонду.

Unchain

На кінець березня 2022 року фонд зібрав на NFT майже 7 мільйонів доларів, а до жовтня сума сягла 9.4 мільйони. І завершилася вона не допомогою українському народові і ЗСУ, а кримінальною справою під номером 753/5687/23. У справі йшлося про розкрадання і перепродаж гуманітарки на комерційній основі.

Про цю справу писав і Dev.ua “Unchain Fund зібрав $10 млн криптою на допомогу українцям. Тепер йому інкримінують кримінал. Де гроші засновників Ethereum, Near Protocol та інших?”. У коментарях представники фонду в один голос казали, що не причетні до розкрадань, але не показали жодної звітності. Залишився архів сторінки за перший квартал 2023 року. Проте і там було порожньо. При цьому, на графіках чітко видно, що залучили майже 9.5 мільйонів доларів, а розподілили всього 4.29 мільйони. Куди поділися ще 5.2 мільйонів доларів? Питання відкрите.

Тож що у підсумку? Цілком логічно, що гроші надходили не від користувачів, а через корупційні схеми в Укроборонпромі. За даними розслідування, ця машина для відмивання коштів дозволяла учасникам схеми отримувати мільйони з державних проєктів і оборонки. А зараз він намагається знову залізти у тему грантів, miltech і оборонних замовлень. Чи дозволять йому, не дивлячись на зв’язки з росією і багатий бекграунд з минулих “подвигів”? Все залежить від влади і пильності силових служб. Тому набираємося терпіння і слідкуємо за ситуацією.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *