Лагард вважає неправильним, що вето однієї країни може зруйнувати колективні інтереси 26 інших країн.
Президентка Європейського центрального банку Крістін Лагард закликала до перегляду механізму ухвалення рішень Європейського Союзу. Вона запропонувала запровадити мажоритарне голосування замість права вето, щоб зробити блок більш конкурентоспроможним. Про це у середу, 2 квітня, повідомило Вloomberg.
“По мірі того, як ми розширюємо нашу економіку, нам потрібно розширити масштаб ухвалення рішень, щоб відповідати цьому, – сказала Лагард. – Щоби встояти на своїх позиціях, нам потрібно мати можливість діяти як єдине ціле в кількох ключових сферах. А це означає, що нам потрібно структурно змінити спосіб ухвалення рішень”.
Виступаючи в Дубліні, де вона отримувала нагороду Sutherland Leadership Award, Лагард підкреслила, що зараз вето однієї країни може зруйнувати колективні інтереси 26 інших країн.
“У цьому перевернутому світі голосування кваліфікованою більшістю було б за своєю суттю більш демократичним”, – сказала чиновниця.
Видання зазначає, що вето однієї країни вже давно є проблемою для ЄС, і прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан неодноразово використовував цей інструмент – особливо після вторгнення Росії в Україну. Це ускладнило ЄС можливість говорити єдиним голосом щодо глобальних проблем і перевірило межі консенсусного підходу блоку до формування політики.
Нагадаємо, ще у 2023 році Європарламент ухвалив резолюцію, яка містить пропозиції до внесення змін у базові угоди ЄС, зокрема щодо запровадження принципу “кваліфікованої більшості” під час ухвалення рішень в рамках Євросоюзу, замість дотримання принципу консенсусу, що є чинним нині. Резолюція була ухвалена за незначної більшості голосів: “за” проголосував 291 депутат, «проти» – 274.
Лідери ЄС знайшли спосіб, як боротися з вето Угорщини